2008-03-09 : Mroczne sekrety willi "Tereska"

Mroczne sekrety willi „Tereska”
 
 Praca „Mroczne sekrety willi ‘Tereska” autorstwa Michała Rapty i Wojciecha Tupty, absolwentów Gimnazjum nr 1 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, a obecnie uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Eugeniusza Romera w Rabce-Zdroju, jest pierwszą, która tak dokładnie przedstawia okupacyjne dzieje willi „Tereska”. W budynku tym przed II wojną światową mieściło się pierwsze w Polsce żeńskie gimnazjum sanatoryjne.
W czasie wojny budynek stał się siedzibą niemieckiej szkoły policyjnej „Schule der Sicherheitspolizei und SD im GG”, w której kształcono funkcjonariuszy z niemal całego Generalnego Gubernatorstwa.
W pracy rzeczowo przedstawiono gehennę Żydów i Polaków więzionych i mordowanych w willi i jej okolicy. Podstawą pracy stały się wywiady przeprowadzone z żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń oraz wspomnienia mieszkańców Rabki, którzy pamiętają te tragiczne dni.

Fot.www.rabka.pl

Całość napisana jest przejrzyście, ciekawie. Tekst został opracowany przez Michała Raptę i Grzegorza Moskala, nauczyciela historii w Gimnazjum nr 1 w Rabce-Zdroju.
Wyboru tematu , jak i jego opracowania podjęły się osoby młode, ich zaangażowanie w historię strasznej nocy okupacyjnej, jest godne podkreślenia i podziwu. W obecnej dobie bowiem młodzież nie wykazuje większego zainteresowania historią ostatniego wieku, zwłaszcza lat czterdziestych.
 
Książka ukazała się
dzięki środkom finansowym
 

Wróć do strony głównej...URZĄD MIEJSKI
INSTYTUCJE I URZĘDY
ATRAKCJE I TURYSTYKA
CZŁONKOSTWO GMINY
HISTORIA MIASTA
MIASTO W LICZBACH
UZDROWISKO
DOKUMENTY STRATEGICZNE
EDUKACJA
KULTURA
SPORT
KOŚCIOŁY
ADRESY
BEZPIECZNA RABKA
MULTIMEDIA
OPIEKA ZDROWOTNA
ORG. POZARZĄDOWE
GOSPODARKA ODPADAMI
MIASTA PARTNERSKIE
STREFA PRZEDSIĘBIORCY
KOMUNIKACJA

2007-05-21


2007-06-06


 Urząd Miejski w Rabce-Zdroju 34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2 tel. 18 2692000, fax. 18 2677700 e-mail: urzad@rabka.pl