2008-03-10 : Coraz mniej tajemnic "Tereski"

Coraz mniej tajemnic „Tereski”
 
 Wyjątkowo wielu rabczan stawiło się 8 marca do Galerii „Pod Aniołem”, gdzie odbyła się prezentacja drugiego wydania książki „Mroczne sekrety willi Tereska” autorstwa uczniów L.O. im. E. Romera Michała Rapty i Wojciecha Tupty oraz ich nauczyciela historii z Gimnazjum nr 1 Grzegorza Moskala.
 
Pierwsze wydanie tej najpełniejszej monografii zagłady rabczańskich Żydów i zbrodni na Polakach ukazało się dwa lata temu i wywołało spory rezonans wśród mieszkańców naszego miasta. Zgłosili się nowi świadkowie zbrodni hitlerowskich, pojawiły się nowe tropy prowadzące do zbiorów dokumentów z okresu niemieckiej okupacji.
Autorzy mogli więc dokonać pewnych korekt i wielu uzupełnień. Tak powstał nowy rozdział „Okaleczone drzewo” zawierający relacje Ewy i Anny Janowskich, Aleksandra Ziemnego, Marii i Eustachego Kruczałów, Michaliny Niżnik oraz Marka Goldfingera. „Dzięki zdobytym materiałom udało nam się nie tylko usunąć pewne wątpliwości, ale także uczynić książkę o wiele bogatszą i bardziej interesującą” – napisali autorzy we wstępie. – „Jej wznowienie przedstawia pełniejszy obraz wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Rabki i okolic podczas okupacji hitlerowskiej. Zdajemy sobie sprawę, że obraz ten jest w dalszym ciągu niepełny (…) – stwierdzili. Nam powiedzieli nie ujawniając szczegółów, że dysponują już kolejnymi relacjami i dokumentami. A więc zanosi się na kolejne wydanie tej ciekawej pracy historycznej.
 
 
My zaś dziękujemy Autorom i Fundacji za umożliwienie nam multimedialnej prezentacji tej książki, a zwłaszcza przedstawianych w niej zdjęć i dokumentów.
 

Wróć do strony głównej...URZĄD MIEJSKI
INSTYTUCJE I URZĘDY
ATRAKCJE I TURYSTYKA
CZŁONKOSTWO GMINY
HISTORIA MIASTA
MIASTO W LICZBACH
UZDROWISKO
DOKUMENTY STRATEGICZNE
EDUKACJA
KULTURA
SPORT
KOŚCIOŁY
ADRESY
BEZPIECZNA RABKA
MULTIMEDIA
OPIEKA ZDROWOTNA
ORG. POZARZĄDOWE
GOSPODARKA ODPADAMI
MIASTA PARTNERSKIE
STREFA PRZEDSIĘBIORCY
KOMUNIKACJA

2007-05-21


2007-06-06


 Urząd Miejski w Rabce-Zdroju 34-700 Rabka-Zdrój, ul. Parkowa 2 tel. 18 2692000, fax. 18 2677700 e-mail: urzad@rabka.pl